*

2460
לייעוץ ורכישה

בריחת שתן

דליפת שתן בגיל מבוגר: כל מה שחשוב לדעת

אחת התופעות הנפוצות בקרב בני 65 ומעלה הינה אי שליטה על הסוגרים, שיכולה להתבטא בדרגות חומרה שונות, מדליפת שתן קלה, דרך דליפת שתן בינונית ועד אי שליטה מוחלטת על הסוגרים.

תופעת ההרטבה (Incontinence) – אי שליטה על הסוגרים היא ליקוי תפקודי. אולם קשר השתיקה סביב התופעה וחוסר הנוחות לשתף את המשפחה והחברים בתופעת דליפת שתן, עלולה להעיק מאוד מי שחווה הרטבה.

הבנת הגורמים לתופעה ומודעות לטיפולים האפשריים, עשויות לשפר את איכות החיים שלכם, ושל מבוגרים רבים הנאלצים להשתמש במוצרי ספיגה.

אנו בשקמה מאמינים שהכרת התופעה, הידיעה שרבים מתמודדים איתה וקבלת מידע עדכני ומהימן על הנושא – עשויות לסייע לכם בהתמודדות עם הקשיים הפיזיולוגים, שהינם חלק בלתי נפרד מהגיל השלישי.

 

כמה עובדות על דליפת שתן

אי שליטה על הסוגרים היא אחת התופעות הנפוצות ביותר בקרב האוכלוסייה המבוגרת. אצל נשים התופעה שכיחה יותר, עקב התרופפות רצפת האגן כתוצאה מלידות.

לעתים רבות, דליפת שתן נובעת מבעיות אחרות: פציעה, נכות, עצירות, התייבשות או מחלות נוירולוגיות כגון אלצהיימר. דליפת שתן יכולה להופיע גם כתופעת לוואי כתוצאה מנטילת תרופה או ניתוח.

 

סוגים שונים של בריחת שתן

ישנם ארבעה סוגים עיקריים של תופעות הקשורות באי שליטה על הסוגרים:

 

בריחת צרכים מתוך דחף (Urge Incotinence): כאשר האדם מרגיש דחף פתאומי ובלתי נשלט לעשות את צרכיו, אך לא מספיק להגיע לשירותים.

בריחת צרכים מתוך דחף – פרטים נוספים ודרכי טיפול

 

דליפת צרכים במאמץ (Stress Incontinence): כאשר האדם מתעטש, משתעל, צוחק, מתכופף, מרים משאות כבדים או מבצע כל פעילות גופנית אחרת המפעילה לחץ על הסוגרים.

דליפת שתן במאמץ – פרטים נוספים ודרכי טיפול

 

דליפת שתן עקב מלאות יתר של השלפוחית (Overflow Incontinence): מצב הנובע מקושי בהתרוקנות וטפטוף קבוע וקל של שתן.

דליפת שתן עקב מלאות יתר – פרטים נוספים ודרכי טיפול

 

אי שליטה על הסוגרים עקב בעיה תפקודית (Functional Incontinence): נובעת בעיקר ממוגבלות פיזית או הפרעה קוגניטיבית, כאשר פרט לכך מערכת השתן התחתונה והמעיים מתפקדים כראוי.

אי שליטה על הסוגרים עקב בעיה תפקודית – פרטים נוספים ודרכי טיפול